A gyerekek játékos készségfejlesztése rendkívül fontos, mert a játék a legszórakoztatóbb módja számukra, hogy tanuljanak és fejlődjenek, ráadásul a játékba a legkönnyebb őket bevonni.
A játék során a gyerekek különböző készségeket és képességeket fejlesztenek, amelyek az élet számos területén hasznosak lehetnek számukra. Például fejleszthetik a képzelőerőt, a kreativitást, a problémamegoldó készségeket, a kommunikációs és szociális készségeket, a memóriát, a finommotorikus készségeket, az egyensúlyérzéket és a koordinációt. Mindezek a készségek és képességek a gyerekek számára kulcsfontosságúak az iskolában és az életben való sikeres működéshez.
Az is roppant fontos, hogy ezáltal a gyerekek önbizalmat szerezhetnek, mivel a játék által megtanulják, hogy hibázhatnak, és hogy ez nem feltétlenül jelent kudarcot. A játék által megszerzett készségek és képességek segíthetnek a gyerekeknek abban, hogy jobban megértsék és kezeljék a körülöttük lévő világot, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy boldogabb és kiegyensúlyozottabb felnőttekké váljanak.
A gyerekek számára azonban a legfontosabb tényező, hogy a játék szórakoztató és örömteli tevékenység, ami fontos az érzelmi jóllétükhöz és a mentális egészségükhöz. A játék során a gyerekek kikapcsolódhatnak, ellazulhatnak és örömüket lelhetik abban, hogy új dolgokat fedeznek fel.
Koncentráció, figyelem és memória
Ez a három készség rendkívül fontos a gyermekek számára a tanuláshoz, majd később az életben is, ezért rendkívül fontos ezek fejlesztése.
A memória az agy képessége arra, hogy információkat rögzítsen, tároljon és előhívjon. A koncentráció és a figyelem pedig olyan készségek, amelyek lehetővé teszik a gyerekek számára, hogy hosszabb ideig fókuszáljanak egy adott feladatra vagy tevékenységre.
Ha a gyerekek memóriája, koncentrációja és figyelme nem fejlődik megfelelően, akkor nehézségeik lehetnek az iskolában. Az alábbiakban mondunk néhány példát arra, hogyan segíthet a játék a gyerekek memóriájának, koncentrációjának és figyelmének fejlesztésében.
- Memóriafejlesztés: Azok a játékok, amelyek memorizálást igényelnek, segíthetnek a gyerekeknek abban, hogy jobban megjegyezzék az információkat. Például, a memóriajátékok, a szójátékok, amelyek során a gyerekeknek emlékezniük kell egy adott sorrendre vagy információra, valamint a puzzle.
- Koncentráció és figyelemfejlesztés: Azok a tevékenységek, amelyek figyelmet és koncentrációt igényelnek, segíthetnek a gyerekeknek abban, hogy hosszabb ideig tudjanak fókuszálni egy adott tevékenységre vagy feladatra. Például a labdajátékok, a memóriajátékok vagy az építőjátékok segíthetnek a gyerekeknek abban, hogy koncentráltabbak legyenek, ezáltal jobban megértik, hogyan működik az idő és a tér. Ezen kívül a kreatív tevékenységek is erősen fejlesztik a koncentrációt.
- Játék és kreativitás: A kreatív játékok szintén fontos szerepet játszanak a memória, a koncentráció és a figyelem fejlesztésében. A különböző játékok, amelyek képzelőerőt igényelnek, segíthetnek a gyerekeknek abban, hogy megfelelően fejlesszék a képzeletüket és ösztönözzék a kreativitásukat. Rengeteg ilyen játék van. Leggyakoribbak a színezők, kirakók, építőjátékok.
Ezeket a képességeket nagyszerűen lehet fejleszteni a Depot irodaszer webáruházban megtalálható APLI Kids „Circular Puzzle” kör alakú puzzle segítségével. Ezzel a kirakóval a gyerekek a Naprendszerrel és a világtérképpel ismerkedhetnek meg.
A finommotorikus képességek fejlesztésének fontossága
A finommotorikus képességek általában később fejlődnek ki a gyerekeknél, de nagyon fontosak a kognitív fejlődéshez, mert összekapcsolják az olyan képességeket, mint az olvasás, a matematikai készségek és az írás.
A motorikus képességek magukban foglalják az izomzat, az ízületek, az idegrendszer és a testtudatosság összetett összehangolását, amelyek lehetővé teszik a test mozgását és a különböző tevékenységek végzését. A finommotorikus képességek azok a mozgások, amelyek finom koordinációt és precizitást igényelnek, például az ujjak mozgatása, a tollal való írás vagy az apró részekből álló dolgok összerakása.
A motorikus képességek fejlesztése a gyerekek számára közvetlenül kapcsolódik az iskolai teljesítményhez. Az írás, a rajzolás, a kézügyességet igénylő tevékenységek, az olvasás és a matematika mind olyan területek, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a finommotorikus képességekhez. Az írásképesség, például a betűk helyes formájának és méretének megrajzolása, az olvasási készség, amely magában foglalja a szemmozgást, valamint az írásképességhez hasonló finom mozgások koordinálása, mind-mind finommotorikus képességeket igényelnek.
A motorikus képességek fejlesztése tehát közvetlen hatással van az iskolai teljesítményre, mivel ezek szorosan összekapcsolódnak a kognitív képességekkel. A korai motorikus készségfejlesztés előnyös az iskolai teljesítmény és a jövőbeli egészség szempontjából, így nagyon fontos a gyermekek számára.
A kicsik számára megtalálod a Depot irodaszer webáruházban az APLI Kids „My first Pompom” kreatív készségfejlesztő készletet, mely pontosan ezeket a fent leírt készségeket segít fejleszteni. Ezen kívül érdemes beszerezned az APLI Kids „Animals Mosaic” mozaikos képkészítő készletet, mely további lehetőséget nyújt a gyerekeknek a szem-kéz koordináció fejlesztésére.
Végül, de nem utolsósorban, nagyszerű ha van otthon fehértábla a gyermek számára, hogy kézügyességét és kreativitását folyamatosan fejleszthesse. Ehhez jó lehetőség az APLI Kids kétoldalas, törölhető fehértábla kiegészítőkkel.