A kávé a lételemünk, egyet jelent az ébredéssel, a lendülettel, pár perc kikapcsolódással, a vidám beszélgetésekkel és a nagy találkozásokkal.
Egy csésze kávéval segíthet is!
A fejlődő országokban a kávétermelés a megélhetés biztosítéka, az egyik legfontosabb bevételi forrást jelenti. Épp ezért alakult a Méltányos Kereskedelem Világszervezete – a WFTO mozgalom, amelynek célja az igazságos kereskedelem megteremtése egy átlátható kereskedelmi kapcsolat segítségével. A Fair Trade (magyarul méltányos kereskedelem) nagyobb egyenlőséget teremt a nemzetközi kereskedelemben, jobb feltételeket kínál a termelők számára azáltal, hogy a kávéból, teából vagy csokoládéból származó jövedelem egy részét a külföldi nagyvállalatoktól az elmaradott területek termelői felé irányítja.
Az alternatív kereskedelmi elv hozzájárul a fenntartható fejlődéshez, lényege a kiszámíthatóságban és az egyszerűsített, kevesebb résztvevőt számláló, direkt kereskedelmi kapcsolatban rejlik. A nyers kávét közvetlenül a kistermelőktől, közvetítők bevonása nélkül szerzik be. A méltányosság elve a beszerzési árban is megmutatkozik, hiszen az ár valóban fedezi a termelés költségeit, az előállítók anyagi és munkaráfordításait. A felvásárlói árat az általános világpiaci áraktól függetlenül alakítják ki, ezért a megszokott nyomott árnál jóval többet, valódi árat fizetnek a kávéért.
A méltányos kereskedelem 5 alappillére:
- méltányos ár,
- a gyerekmunka tilalma,
- tisztességes munkakörülmények,
- a helyi közösségek fejlesztése,
- környezeti fenntarthatóság.
A harmadik világ termelő országaiban ez a modell stabil jövedelmet, gazdasági biztonságot és növekvő életszínvonalat eredményez; hozzájárul az oktatási, társadalmi és környezetvédelmi célokhoz, mindemellett védelmet nyújt az emberi jogok számára, hiszen a termelőket és termőterületeket is megvédi a kizsákmányolástól.
Keresse a méltányos kereskedelemből származó, Fairtrade védjeggyel ellátott kávékat!